Przydatność kas pancernych w nowoczesnym świecie

Obecnie przechowywanie papierów lub przedmiotów wartościowych staje się coraz mniej popularne. Te pierwsze są digitalizowane w myśl obowiązujących przepisów. Czasy, kiedy akcje trzymało się w domu albo biurze bezpowrotnie minęły. Teraz aktywa gromadzi się najczęściej w wirtualnym portfelu inwestycyjnym.

Podobnie rzecz ma się z banknotami. Królują płatności bezgotówkowe, więc szeleszczące pliki zostały zastąpione przez plastikowe karty lub telefony. Środki pieniężne tymczasem są bezpiecznie zdeponowane na bankowych kontach.

Istnieją jednak przypadki, w których kasa pancerna stanowi nieodzowny element wyposażenia firmy, a nawet prywatnego domu. Przy czym powinna być ona odpowiednia, a więc certyfikowana, ognioodporna, wyposażona w atestowany zamek i rozbudowany system ryglowy, masywna i solidna.

Musi gwarantować bezpieczeństwo przechowywanym przedmiotom. Chronić je przed kradzieżą i innymi możliwymi katastrofami, takimi jak pożar, zalanie, wybuch gazu itd.

Przede wszystkim część ludzi nadal mimo wszystko lubi płacić gotówką. Jeżeli punkt handlowy lub usługowy generuje wysokie dzienne obroty może zajść konieczność przechowania utargu przez jakiś czas np. do następnego dnia, gdy na zamknięcie pod wieczór banki są już pozamykane.
Podobnie rzecz ma się z dokumentacją, na której znajdują się tzw. dane wrażliwe klientów. Wszelkie wnioski o sprzedaż ratalną, umowy. Tego typu informacje powinny być odpowiednio chronione.

Prawnicy, komornicy oraz radcy prawni muszą zabezpieczać akta, aby nie narazić swoich klientów oraz siebie na przykre konsekwencje prawne.
Zamożni ludzie często dysponują środkami, których nie mogą lub nie chcą zdigitalizować lub umieścić w banku. Np. wszelkie lokaty walutowe oprocentowane są stricte symbolicznie. Mowa o stopie zwrotu rzędu 0,25 % w skali roku. Wielu dysponentów większych kwot w dolarach, funtach czy euro uzna, że lepiej i bezpieczniej w takim razie przechowywać banknoty w domu, oczywiście w odpowiednio zabezpieczonym miejscu.

Ostatnio popularne stało się też nabywanie kruszców w formie fizycznej. Przede wszystkim złota. Zamiast zakopywać je w ogródku, co stanowi oczywiście bardzo anachroniczne i nie do końca bezpieczne rozwiązanie, lepiej umieścić monety lub sztabki w metalowej skrzynce, która posiada odpowiedni certyfikat.

Analogicznie sprawa wygląda w przypadku broni palnej. Obowiązkowo należy ją przechowywać w miejscu niedostępnym dla osób postronnych. Tym razem również, najlepszym rozwiązaniem, będzie zaryglowanie arsenału w solidnej szafie pancernej.