Przydatność kas pancernych w nowoczesnym świecie

Obecnie przechowywanie papierów lub przedmiotów wartościowych staje się coraz mniej popularne. Te pierwsze są digitalizowane w myśl obowiązujących przepisów. Czasy, kiedy akcje trzymało się w domu albo biurze bezpowrotnie minęły. Teraz aktywa gromadzi się najczęściej w wirtualnym portfelu inwestycyjnym.

Podobnie rzecz ma się z banknotami. Królują płatności bezgotówkowe, więc szeleszczące pliki zostały zastąpione przez plastikowe karty lub telefony. Środki pieniężne tymczasem są bezpiecznie zdeponowane na bankowych kontach.

Istnieją jednak przypadki, w których kasa pancerna stanowi nieodzowny element wyposażenia firmy, a nawet prywatnego domu. Przy czym powinna być ona odpowiednia, a więc certyfikowana, ognioodporna, wyposażona w atestowany zamek i rozbudowany system ryglowy, masywna i solidna.

Musi gwarantować bezpieczeństwo przechowywanym przedmiotom. Chronić je przed kradzieżą i innymi możliwymi katastrofami, takimi jak pożar, zalanie, wybuch gazu itd.

Przede wszystkim część ludzi nadal mimo wszystko lubi płacić gotówką. Jeżeli punkt handlowy lub usługowy generuje wysokie dzienne obroty może zajść konieczność przechowania utargu przez jakiś czas np. do następnego dnia, gdy na zamknięcie pod wieczór banki są już pozamykane.
Podobnie rzecz ma się z dokumentacją, na której znajdują się tzw. dane wrażliwe klientów. Wszelkie wnioski o sprzedaż ratalną, umowy. Tego typu informacje powinny być odpowiednio chronione.

Prawnicy, komornicy oraz radcy prawni muszą zabezpieczać akta, aby nie narazić swoich klientów oraz siebie na przykre konsekwencje prawne.
Zamożni ludzie często dysponują środkami, których nie mogą lub nie chcą zdigitalizować lub umieścić w banku. Np. wszelkie lokaty walutowe oprocentowane są stricte symbolicznie. Mowa o stopie zwrotu rzędu 0,25 % w skali roku. Wielu dysponentów większych kwot w dolarach, funtach czy euro uzna, że lepiej i bezpieczniej w takim razie przechowywać banknoty w domu, oczywiście w odpowiednio zabezpieczonym miejscu.

Ostatnio popularne stało się też nabywanie kruszców w formie fizycznej. Przede wszystkim złota. Zamiast zakopywać je w ogródku, co stanowi oczywiście bardzo anachroniczne i nie do końca bezpieczne rozwiązanie, lepiej umieścić monety lub sztabki w metalowej skrzynce, która posiada odpowiedni certyfikat.

Analogicznie sprawa wygląda w przypadku broni palnej. Obowiązkowo należy ją przechowywać w miejscu niedostępnym dla osób postronnych. Tym razem również, najlepszym rozwiązaniem, będzie zaryglowanie arsenału w solidnej szafie pancernej.

przechowywanie gotówki

Co należy wiedzieć wybierając dla siebie kasę pancerną?

Posiadanie bezpiecznego miejsca, gdzie można przechowywać dokumenty czy inne wartościowe przedmioty to już nie luksus, ale konieczność. Kluczowe podczas decyzji o wyborze sejfu czy kasy pancernej jest przeznaczenie, do jakiego będą one użytkowane.

Kasa pancerna to nie tylko wyśmienita propozycja, dla tych, którzy poszukują miejsca, gdzie z łatwością mogą zapewnić bezpieczeństwo swoich akt, przedmiotów o niespotykanej wartości czy poważnych dokumentów o wysokiej wartości i priorytecie. Kasy pancerne ze względu na swoje unikatowe oraz wszechstronne zastosowanie mogą także być wykorzystywane jako dodatkowy schowek na pieniądze o nominale nawet do dziesięciu milionów, a wszystko to dzięki podwyższonej klasie bezpieczeństwa. Czym się kierować podczas ich wyboru?

W ofercie każdego renomowanego sklepu muszą znajdować się kasy pancerne z atestem bezpieczeństwa. Te najsolidniejsze będą posiadać certyfikat ECB-S. To międzynarodowe odznaczenie branży zabezpieczeń dotyczące najwyższej skali bezpieczeństwa dla sejfów. To wysoka jakość oraz niepowtarzalna ochrona na podstawie najsurowszych wytycznych obowiązujących na terenie Europy.

Innym ważnym aspektem, jaki muszą posiadać kasy pancerne, są atestowane zamki, masywny korpus czy system ryglowy uniemożliwiający dostanie się do wewnątrz.

Taka kasa pancerna znajdzie zastosowanie nie tylko dla przedsiębiorców, gdzie przeważnie znajduje się spora ilość gotówki. Do ich wykorzystania odpowiednie mogą być kasy pancerne wielowarstwowe. Nie można ich w żaden możliwy sposób sforsować. Kasy pancerne wielowarstwowe znajdą także miejsce jako dodatkowe zabezpieczenie w sklepach, nawet tych o znacznie mniejszych utargu niż miałoby to miejsce w przypadku dużych przedsiębiorstw.

Obecnie wybór kas pancernych jest znacznie większy, niż miało to miejsce kilka lat temu. Wraz z rozwojem technologii pojawiają się nowe rozwiązania, które wpływają na zapewnienie jeszcze większego bezpieczeństwa. Dziś kasa pancerna o solidnej i wytrzymałej stali to w zasadzie niezbędne minimum dla bezpieczeństwa swoich lub co ważniejsze, czyichś pieniędzy.

Najważniejszym elementem jest grubość ścianki kasy pancernej. Im grubsza, tym trudniejsza do sforsowania. Kasy pancerne powinny także posiadać dodatkowe udogodnienia tak jak czujnik otwarcia drzwi, zamek na szyfr, elektroniczny lub mechaniczny oraz przede wszystkim instalację alarmową. Z dodatkowych modeli wybór można ograniczyć także do kas pancernych wyposażonych w dodatkowe skrytki, dedykowane wkłady na bilony czy banknoty.